Kto może skorzystać z kwartalnego rozliczania podatku?

Kwartalne rozliczanie podatku to sposób, który pozwala przedsiębiorcom na płacenie podatku dochodowego w odstępach trzymiesięcznych, zamiast co miesiąc. Dla wielu firm może to być korzystna alternatywa, pozwalająca na lepsze zarządzanie finansami oraz uniknięcie problemów z płynnością.

Dla kogo kwartalne rozliczanie podatku?

Kwartalne rozliczanie podatku jest dostępne dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą oraz osób fizycznych uzyskujących przychody z tytułu umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Aby móc skorzystać z tej formy rozliczenia, konieczne jest spełnienie pewnych warunków. Przede wszystkim, przedsiębiorca musi być płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) lub podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Ponadto, jego przychód za poprzedni rok podatkowy nie może przekroczyć równowartości 5 milionów euro.

Jak skorzystać z kwartalnego rozliczania podatku?

Aby skorzystać z kwartalnego rozliczania podatku, przedsiębiorca musi złożyć stosowne oświadczenie w urzędzie skarbowym. Należy to zrobić przed upływem pierwszego miesiąca nowego roku podatkowego, czyli do końca stycznia. W oświadczeniu należy wskazać, że przedsiębiorca zamierza rozliczać się kwartalnie oraz potwierdzić spełnienie warunków do tej formy rozliczenia. W przypadku osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, wystarczy złożyć odpowiednią deklarację podatkową (PIT) za dany rok.

Kwartalne rozliczanie podatku może być jednak procedurą czasochłonną i wymagającą zarówno pewnej wiedzy, jak i zaangażowania. Dlatego zapraszamy przedsiębiorców do skorzystania z usług naszego biura księgowo-podatkowego w Warszawie, które zapewnia wsparcie w tym zakresie.

Zalety kwartalnego rozliczania podatku

Kwartalne rozliczanie podatku niesie ze sobą wiele korzyści dla przedsiębiorców. Przede wszystkim pozwala na lepsze zarządzanie finansami firmy, gdyż można dokładniej prognozować przyszłe wpływy i wydatki. Dzięki temu, przedsiębiorcy mają większą kontrolę nad swoimi finansami i mogą uniknąć problemów z płynnością. Ponadto, kwartalne rozliczanie zmniejsza liczbę formalności związanych z rozliczeniem podatku, co pozwala zaoszczędzić czas i energię na innych aspektach prowadzenia firmy.

 

Zapraszamy do kontaktu

+48 660 889 125
ewa.szczepanowska@wgkp.pl

ul. Widok 18/6
00-023 Warszawa

biuro rachunkowe warszawa śródmieście © 2023 WGKP. Polityka Prywatności. Designed by R5 studio.